Za pomocą baniek można usunąć zaburzenia czynności narządów wewnętrznych, uśmierzyć ból, wyleczyć chorobę lub wspomóc leczenie konwencjonalne. Można przywrócić prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Są trzy rodzaje baniek. Obojętnie jakiego użyjemy, chodzi o to, by w środku, po przyłożeniu do ciała, wytworzyła się próżnia. Dzięki temu bańka przysysa się do skóry.
• bańki szklane klasyczne do stawiania na gorąco – przysysają się do ciała, gdy palący się wewnątrz spirytus zużyje tlen – ich działanie jest najsilniejsze
• bańki szklane do stawiania bez użycia ognia – mają wentyl, którym odsysa się powietrze za pomocą specjalnej pompki – są najbezpieczniejsze
• bańki gumowe – podciśnienie powstaje, gdy rozpręża się ściśnięta guma
Stworzone w bańce podciśnienie powoduje, że z małych naczyń krwionośnych zostają wyssane pewne ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Po wynaczynieniu stają się one „ciałem obcym” i muszą być usunięte. – To mobilizuje organizm do walki z chorobą.
Do zabiegu stawiania baniek próżniowych wykorzystuje bańki szklane ogniowe lub gumowe chińskie. Zabieg takimi bańkami jest niebolesny i dobrze go znoszą zarówno dzieci i osoby schorowane. Czas oraz ilość zabiegów zależy oczywiście od obszaru i rodzaju schorzenia i tolerancji zabiegów przez pacjenta i trwa od 15 do 20 min. Najczęściej w pozycji leżącej na odkryte, umyte i naoliwione ciało stawiane jest ok. 12-30 małych baniek, pacjent przykryty jest w czasie zabiegu ciepłym pledem. Bańki można przystawiać wielokrotnie – co najmniej kilka razy w ciągu tygodnia, najczęściej zabiegi powtarzamy przez kilka dni codziennie lub co drugi dzień.
Przeciwwskazania do zabiegu: