Hirudoterapia w weterynarii
494
post-template-default,single,single-post,postid-494,single-format-standard,bridge-core-2.3.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-29.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-638

Hirudoterapia w weterynarii

Dzięki zabiegom z zastosowaniem pijawek możemy skutecznie leczyć u zwierząt:

  • artrozę,
  • zapalenie mięśni i ścięgien,
  • zapalenie płuc, rozedmę
  • dysplazję stawów biodrowych i łokciowych
  • przyspieszyć regenerację po złamaniach,
  • ropiejące rany i owrzodzenia,

Podczas leczenia np.: artrozy w stawie, należy używać pijawek co drugi dzień aż do ustąpienia objawów bólowych i dyskomfortu związanego z chorobą. W leczeniu spondylozy ustawia się od dwóch do czterech (w zależności od wielkości zwierzęcia) pijawek przy dotkniętych zmianami chorobowymi kręgach. Zabieg należy powtórzyć po pięciu, siedmiu dniach.
Podczas terapii leczenia ostrych zapaleń ścięgien stosuje się jedną do dwóch pijawek w miejsce obrzęku i powtarza zabieg po trzech dniach.
Terapia nie jest bolesna i stresująca dla zwierząt (w ślinie pijawki są związki przeciwbólowe i znieczulające). Czas trwania zabiegu od 0,5-1h. Po zabiegu założony zostaje sterylny opatrunek, do którego z organizmu wyciekają z krwią stany zapalne, toksyny.

Niektórzy autorzy (np. W.A. Sawinow) uważają, że pijawka przywraca energetykę poszczególnych narządów i całego organizmu. Ten efekt jest szczególne zauważalny na
starych zwierzętach – po serii zabiegów hirudoterapii zwierzę staje się bardziej aktywne, chętne do zabawy, bardziej ruchliwe, zwiększa się jego odporność. Po pierwszym zabiegu zwierzę około doby może być ociężałe i senne (wydzielina gruczołów ślinowych działa na cały organizm), natomiast później aktywność wzrasta.