W pierwszej fazie zabiegu odczuwalne jest impulsowe pieczenie, lecz po paru minutach zanika, ponieważ pijawka wpuszcza do krwi substancje znieczulające.
Zabieg trwa około 1,5 godz. Jednorazowo można przystawić od 3-15 pijawek w zależności od rodzaju choroby, stopnia jej zaawansowania, stanu organizmu pacjenta, jego wieku i masy ciała.
Krwawienie pozabiegowe jest efektem pożądanym, z ranek z krwią wydostaje się chłonka, toksyny, bakterie, śluz, złogi, w ten sposób organizm się oczyszcza, natomiast organizm dostaje impuls by produkować świeżą krew.
Do zabiegu używa się tylko pijawek hodowanych w izolowanych warunkach labolatoryjnych, które nie mają kontaktu z otoczeniem zewnętrznym.
Nie. Pijawki używane są tylko raz, po czym są zabijane i utylizowane.
W czasie jednej kuracji wykonuje się średnio od 5 do 7 zabiegów, w odstepach 4 – 7 dniowych, w zależności od zaawansowania choroby, stanu zdrowia pacjenta i rodzaju dolegliwości. Ważne jest, by w krwioobiegu utrzymywało się odpowiednie stężenie hirudozwiązków.
Dobę przed zabiegiem hirudoterapii pacjent nie powinien spożywać alkoholu, palić papierosów, smarować okolic miejsca przystawiania pijawek preparatami leczniczymi (maści, kremy, żele), używać mocno zapachowych perfum i kosmetyków do mycia ciała. Skóra powinna mieć neutralny zapach.
Tak. Miejsce przystawienia pijawki jest odpowiednio wybierane zależnie od rodzaju choroby.
Przed zabiegiem należy w miarę możliwośći wycofać lub ograniczyć (pod kontrolą lekarza) lekarstwa rozrzedzające krew (antykoagulanty), lekarstwa nasercowe, hormony, sterydy i antybiotyki.
Efekt zależy od:
– stopnia zaawansowania zmian chorobowych,
– od pracy systemu odpornościowego, pomagającego zwalczyć chorobę,
– współpracy pacjenta, jego nastawienia oraz stosowania się do zaleceń,
– częstotliwości sotosowania zabiegów,
– zdolności regeneracji chorego organizmu.
Jeżeli był to udar niedokrwienny to można wprowadzić terapię jeżeli nie ma innych obecnych przeciwwskazań. Jeżeli udar był krwotoczny to nie można wprowadzić hirudoterapii.
Jak najbardziej, w czasie kaszlu, stanów zapalnych płuc i oskrzeli w okolicach klatki piersiowej zbiera się śluz, który powoduje męczący kaszel, obrzęki płuc. Postawienie pijawek przy tych dolegliwościach usuwa bardzo szybko zalegający śluz, co powoduje, że stany zapalne zanikają, a kaszel ustępuje.
Wkłuwanie się pijawek w skórę działa jak akupunktura, bo podrażnia obecne w skórze receptory. Dlatego podczas wykonywania zabiegu, jak jest taka możliwość stawiam pijawki na meridianach lub punktach akupunkturowych co wspomaga i przyspiesza zdrowienie organizmu.
Sztuczne zapachy kosmetyków odstraszają pijawki od żerowania. Oprócz tego, do produkcji kosmetyków często używane są jony kobaltu, które blokują gruczoły ślinowe pijawki (przedewszystkim pudry, pomadki, samoopalacze, kremy przeciwsłoneczne z filtrami UV itp.)
Tak oczywiście. Pijawki posiadają w ślinie posiadają składnik – Gilantynę – związek, który przeciwdziała powstawaniu komórek rakowych, ale także blokuje już powstałe przerzuty onkologiczne.
Tak. Wykonanie zabiegu w okolicach kości ogonowej, sklepienia łonowego, poprawia krążenie krwi w miednicy, rozszerzają się naczynia w tych okolicach, jest lepsze dotlenienie komórek oraz lepiej funkcjonują narządy wewnętrzne.
W stomatologii pijawki wykorzystuje się do oczyszczania ropni okołozębowych lub obrzęków tkanek miękkich zlokalizowanych w okolicach zębów. W ropnym zapaleniu dziąseł, paradontozie, Źle gojących się dołach zębowych – po resekcji zębów.