Pytania i odpowiedzi
580
page-template-default,page,page-id-580,bridge-core-2.3.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-29.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-638

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy zabieg pijawkami jest bolesny?

  W pierwszej fazie zabiegu odczuwalne jest impulsowe pieczenie, lecz po paru minutach zanika, ponieważ pijawka wpuszcza do krwi substancje znieczulające.

 2. Jak długo trwa zabieg pijawkami?

  Zabieg trwa około 1,5 godz. Jednorazowo można przystawić od 3-15 pijawek w zależności od rodzaju choroby, stopnia jej zaawansowania, stanu organizmu pacjenta, jego wieku i masy ciała.

 3. Jak długo z ranek sączy się krew po zabiegu pijawkami?

  Krwawienie pozabiegowe jest efektem pożądanym, z ranek z krwią wydostaje się chłonka, toksyny, bakterie, śluz, złogi, w ten sposób organizm się oczyszcza, natomiast organizm dostaje impuls by produkować świeżą krew.

 4. Skąd pozyskiwane są pijawki?

  Do zabiegu używa się tylko pijawek hodowanych w izolowanych warunkach labolatoryjnych, które nie mają kontaktu z otoczeniem zewnętrznym.

 5. Czy pijawkę można używać wielokrotnie?

  Nie. Pijawki używane są tylko raz, po czym są zabijane i utylizowane.

 6. Jak wiele zabiegów powinno się wykonać podczas jednej kuracji pijawkowej?

  W czasie jednej kuracji wykonuje się średnio od 5 do 7 zabiegów, w odstepach 4 – 7 dniowych, w zależności od zaawansowania choroby, stanu zdrowia pacjenta i rodzaju dolegliwości. Ważne jest, by w krwioobiegu utrzymywało się odpowiednie stężenie hirudozwiązków.

 7. Jak przygotować się do zabiegu pijawkami?

  Dobę przed zabiegiem hirudoterapii pacjent nie powinien spożywać alkoholu, palić papierosów, smarować okolic miejsca przystawiania pijawek preparatami leczniczymi (maści, kremy, żele), używać mocno zapachowych perfum i kosmetyków do mycia ciała. Skóra powinna mieć neutralny zapach.

 8. Czy miejsce przystawienia pijawki ma znaczenie?

  Tak. Miejsce przystawienia pijawki jest odpowiednio wybierane zależnie od rodzaju choroby.

 9. Jakie lekarstwa nie powinno się stosować podczas stosowania pijawek

  Przed zabiegiem należy w miarę możliwośći wycofać lub ograniczyć (pod kontrolą lekarza) lekarstwa rozrzedzające krew (antykoagulanty), lekarstwa nasercowe, hormony, sterydy i antybiotyki.

 10. Od czego zależy efekt leczenia pijawkami?

  Efekt zależy od:
  – stopnia zaawansowania zmian chorobowych,
  – od pracy systemu odpornościowego, pomagającego zwalczyć chorobę,
  – współpracy pacjenta, jego nastawienia oraz stosowania się do zaleceń,
  – częstotliwości sotosowania zabiegów,
  – zdolności regeneracji chorego organizmu.

 11. Czy po udarze mózgu można stosować hirudoterapię?

  Jeżeli był to udar niedokrwienny to można wprowadzić terapię jeżeli nie ma innych obecnych przeciwwskazań. Jeżeli udar był krwotoczny to nie można wprowadzić hirudoterapii.

 12. Czy można stosować pijawki przy ostrym kaszlu, zapaleniu płuc, oskrzeli?

  Jak najbardziej, w czasie kaszlu, stanów zapalnych płuc i oskrzeli w okolicach klatki piersiowej zbiera się śluz, który powoduje męczący kaszel, obrzęki płuc. Postawienie pijawek przy tych dolegliwościach usuwa bardzo szybko zalegający śluz, co powoduje, że stany zapalne zanikają, a kaszel ustępuje.

 13. Czy można stawiać pijawki na meridianach?

  Wkłuwanie się pijawek w skórę działa jak akupunktura, bo podrażnia obecne w skórze receptory. Dlatego podczas wykonywania zabiegu, jak jest taka możliwość stawiam pijawki na meridianach lub punktach akupunkturowych co wspomaga i przyspiesza zdrowienie organizmu.

 14. Dlaczego przed zabiegiem nie powinno używać się kosmetyków?

  Sztuczne zapachy kosmetyków odstraszają pijawki od żerowania. Oprócz tego, do produkcji kosmetyków często używane są jony kobaltu, które blokują gruczoły ślinowe pijawki (przedewszystkim pudry, pomadki, samoopalacze, kremy przeciwsłoneczne z filtrami UV itp.)

 15. Czy pijawki mogą przeciwdziałać powstawaniu nowotworów?

  Tak oczywiście. Pijawki posiadają w ślinie posiadają składnik – Gilantynę – związek, który przeciwdziała powstawaniu komórek rakowych, ale także blokuje już powstałe przerzuty onkologiczne.

 16. Czy pijawki są skuteczne w leczeniu prostaty?

  Tak. Wykonanie zabiegu w okolicach kości ogonowej, sklepienia łonowego, poprawia krążenie krwi w miednicy, rozszerzają się naczynia w tych okolicach, jest lepsze dotlenienie komórek oraz lepiej funkcjonują narządy wewnętrzne.

 17. Czy można stosować pijawki w stomatologii?

  W stomatologii pijawki wykorzystuje się do oczyszczania ropni okołozębowych lub obrzęków tkanek miękkich zlokalizowanych w okolicach zębów. W ropnym zapaleniu dziąseł, paradontozie, Źle gojących się dołach zębowych – po resekcji zębów.