04 maj Zdrowy tryb życia
Zdrowie naszego organizmu bardzo jest uzależnione od zdrowego trybu życia. Podstawą naszego dobrego zdrowia jest:
- aktywność fizyczna,
- prawidłowa, sensowna dieta,
- równowaga emocjonalna,
Od zawsze jestem bardzo aktywną fizycznie osobą. Pływam, jeżdżę na rowerze, biegam na nartach, pływam na kajakach, na żaglówkach, prowadzę od 25 lat aerobik. Wymieniam to, nie po to by się pochwalić, ale by zaznaczyć, że mam w tym temacie doświadczenie i mój organizm jest bardzo sprawny mimo upływu lat. Zachowanie dobrej sprawności przez systematyczny wysiłek daje ogromnie pozytywne efekty zdrowotne. Mam bardzo dobre krążenie – nigdy nie marznę, nie mam problemów z żylakami, nie męczę się, mam bardzo sprężyste stawy, kręgosłup, zdrową skórę, dobry wzrok, słuch, dobrą przemianę materii itd. Właśnie odpowiedni wysiłek do swojego stanu zdrowia sprawia, że czujemy się młodo, sprężyście, bo podczas wysiłku pracują wszystkie mięśnie, ścięgna, stawy, kości. W ruch wprawiamy nasze jelita, szybciej bije serce i więcej pompuje krwi, mocniej pracują płuca – organizm jest lepiej dotleniony. Wysiłek przyspiesza spalanie kalorii, organizm pozbywa się toksyn wraz z potem i szybszą przemianą materii. Wzrasta wydolność i wydajność naszego organizmu. To nie nowość, że ruch to zdrowie, ale trzeba dodać, że brak ruchu to choroby i niewydolność organizmu – bez prawidłowej aktywności nie będziemy zdrowi, choćbyśmy wprowadzili najzdrowszą dietę i mieli dostęp do cudownych leków.
Prawidłowa dieta, nie musi być bardzo droga i wyszukana. Powinniśmy jeść pokarm jak najmniej przetworzony, pochodzący z naszej strefy klimatycznej. Szczególnie dobre dla nas są kasze, ziarna, warzywa, sezonowe owoce, bardzo ważne w diecie są jajka – mają wszystkie składniki potrzebne do życia. Wiosną warto jeść więcej młodych warzyw, ziół, latem sałatek świeżych owoców, jesienią i zimą wszystkie plony z pól i bardziej tłuste mięso by mieć energię oraz by organizm miał się czym ogrzać.
Szukajmy jedzenia, które nie jest napakowane chemią, konserwantami, nie zawiera produktów GMO, jest mocno przetworzone. To dzisiaj trudne, ale się opłaca, bo co mamy cenniejszego od zdrowia. Warto, gdy jesteśmy w plenerze nazbierać trochę dziko rosnących ziół (np. pokrzywy, skrzypu, rumianku, krwawnika itp.), które jak wprowadzimy do diety świeże, dają nam dużą ilość bardzo wartościowych mikroelementów, witamin, pomagają w oczyszczeniu i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W środku w naszym organizmie powinno panować środowisko zasadowe. Nie jedzmy dużo pokarmów, które nas zakwaszają: słodyczy, białej mąki, słodkiego mleka, dużych ilości mięsa, mocno konserwowanego chemicznie pokarmu. Czasami warto zrobić 1-3 dniowy post, tylko soki warzywne i owocowe lub herbaty ziołowe (zalecane wiosną i latem). Wtedy odciążymy układ pokarmowy i nasz organizm skupi się na oczyszczeniu, spali toksyny i chore komórki. W sezonie jesienno-zimowym pokarm ma być bardziej kaloryczny i ciepły, najlepiej gotowany (bardzo ważne w jadłospisie są zupy, które zawierają wszystkie potrzebne składniki pokarmowe, mają postać półpłynną i są ciepłe, żołądek bardzo lubi ciepłe jedzenie bo nie musi je podgrzewać – zimnego pokarmu nie trawi, do trawienia potrzebna jest temperatura wtedy przebiega ono szybko i sprawnie). Jedzenie powinno być dobrze przyprawione naturalnymi przyprawami np. pieprz, papryka, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, cynamon, imbir, kminek, czosnek, cebula, itd. W zależności od upodobań, jednak właśnie przyprawy pobudzają soki trawienne, jedzenie nam smakuje, szybciej je trawimy, zawierają bardzo dużo związków, witamin i enzymów, które leczą, odkażają nasz przewód pokarmowy z grzybów, pleśni, pasożytów. Czysty przewód pokarmowy to podstawa zdrowia. Tak naprawdę jesteśmy tym co jemy i co myślimy.
Nasze emocje nie są oderwane od naszej fizyczności i mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Jeżeli na co dzień karmimy się negatywnymi emocjami: złości, gniewu, zazdrości, nienawiści, lęku, strachu itd., to nie wyrządzamy tym myśleniem krzywdy innym tylko sobie. Te destrukcyjne myśli niszczą nasz organizm, nasze narządy wewnętrzne, zaburzają prawidłowy przepływ energii w naszym organizmie, powodują niedotlenienie narządów. Dla przykładu podam, że wybuch złości, gniewu jest obciążeniem dla wątroby jak spożycie ½ l wódki, jednocześnie osoby nie potrafiące zapanować nad gniewem i złością mają problemy z wątrobą, która jest u nich przeenergetryzowana. Inny przykład, jeżeli ktoś odczuwa często lęk, strach, nękają go depresje to znak że jego nerki słabo pracują. To działa w dwie strony, karmienie się tymi emocjami (lęku, strachu) osłabia ich pracę. Osoby bardzo smutne niecieszące się z niczego mają bardzo słabe energetycznie serce. Te przykłady można by mnożyć w nieskończoność. Tak już jest, że nasze myśli i czyny mają swoją przyczynę i skutek. Jeżeli w naszym życiu emocjonalnym będzie równowaga, spokój i harmonia to nasze ciało fizyczne też będzie dobrze funkcjonować i odwrotnie jeżeli mamy zdrowy organizm to emocje też będą w porządku. Tu się kłania stare przysłowie: W zdrowym ciele, zdrowy duch. Pozytywne emocje radość, uśmiech otwierają nam świat na innych – lepiej jesteśmy spostrzegani, budzimy sympatię, jesteśmy zadowoleni i pewni siebie, dobroć i otwartość nas uskrzydla.
Zdrowy tryb życia to także:
- równowaga między czasem na pracę, a czasem na odpoczynek,
- zdrowy sen,
- czas wspólnie spędzony z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi,
- unikanie nałogów,